פרשת וארא – פולידקטיליה

י״א בתשרי ה׳תשע״ט (ספט 20, 2018) | וארא, חומש שמות, עלון בית החולים

דקטיליה  הוא מונח באנטומיה המתייחס לצורה ולמספר של האצבעות בידיים וברגליים בבעלי חיים מפותחים. בבני אדם, למשל, הנורמה היא פנטדקטיליה – 5 אצבעות בכל גפה. בדו-חיים ועופות רבים קיימת טטראדקטיליה – 4 אצבעות. בעופות אחרים קיימת טרידקטיליה – 3 אצבעות. בסוסים קיימת מונודקטיליה – אצבע בודדת בכל גפה. קיימת שורה של מחלות תורשתיות הגורמות לפגמים בצורה ובמספר האצבעות. מה יחס ההלכה להשתלת אצבע שנקטעה בשבת?

'אצבע אלוקים', גם היא מופיעה בסיפור יציאת מצרים כביטוי מקראי, המתאר אירוע המתרחש במעורבותו של כוח עליון. מקורו של הביטוי בפרשת וארא, בתגובת המצרים למכת הכינים: "וַיֹּאמְרוּ הַחַרְטֻמִּים אֶל־פַּרְעֹה, אֶצְבַּע אֱלֹהִים הִוא" (שמות, פר' ח', פס' ט"ו).

 

 

פולידקטיליה היא מום מולד הנגרם מפגם גנטי. לאדם עם פולידקטיליה יש יותר מחמש אצבעות באחת או יותר מכפותיו. אחד מכל חמש מאות תינוקות נולד עם פולידקטיליה, אולם שכיחות זו משתנה מחברה לחברה ובין אזורים גאוגרפיים שונים. בחברה המערבית המודרנית, נכרתת האצבע הנוספת מיידית בניתוח ברובם המכריע של מקרי הפולידקטיליה. הסיבות לכך הן אסתטיות וחברתיות בלבד כיוון שהתופעה אינה מלווה כלל בסכנה בריאותית.

אצבע אלוקים מונח המבטא מעשה ניסים, פלא שעשה אלוהים (על פי שמות ח' 15). הביטוי נזכר בהקשר למכות מצרים ומופיע כצירוף נרדף ליד ה' (שמות ט' 3) ולימין ה' (שמות ט"ו 6).
במשמעות שונה חוזר המושג פעמיים בתיאור לוחות הברית הכתובים באצבע אלוהים עצמו, ולא על ידי אדם בשר ודם (שמות ל"א 18, דברים ט' 10).

 

קיימת שורה של מחלות תורשתיות הגורמות לפגמים בצורה ובמספר האצבעות. המחלות עלולות להופיע בכל אחת מהגפיים, וכן בכמה גפיים יחדיו בבני אדם: פולידקטיליה ("היפרדקטיליה") היא מחלה אוטוזומית דומיננטית הגורמת להופעת יותר מחמש אצבעות. אוליגודקטיליה ("היפודקטיליה") גורמת להופעת פחות מחמש אצבעות. אדקטיליה היא העדר של אצבע אחת.

 

אוליגודקטיליה נפוצה בקרב שבט הוואדומה בזימבבואה. לחלק ניכר מבני השבט שתי אצבעות בלבד בכף רגלם.

 

המונח באנטומיה המונה את מספר האצבעות בבעלי חיים מפותחים נקרא דקטיליה. למינים שונים של בעלי חוליות החיים על היבשה, יש מספר שונה של אצבעות בגפיהם. אולם, כמעט שאינם קיימים מינים שיש להם יותר מחמש ופרטים מוטנטים, שיש להם יותר מחמש, נדירים אף הם. במינים בהם יש פחות מחמש אצבעות בחלק או בכול הגפיים יש סימנים להתנוונות. בבני אדם הנורמה היא פנטדקטיליה המונה 5 אצבעות בכל גפה.

המחלות עלולות להופיע בכל אחת מהגפיים, וכן בכמה גפיים יחדיו בבני אדם:

 

אולם במקרים מסוימים עקב מחלות תורשתיות עלולות להופיע יותר מחמש אצבעות

אצבע היא חלק בכף היד או בכף הרגל של דו-חיים, זוחלים עופות ויונקים. האצבע מסתיימת בחיפוי קרני הקרוי ציפורן. העור בקצות האצבעות מחורץ על ידי טביעות אצבעות. אצבעות כף היד ושימושיהןאגודל – האצבע העבה. מיקומו של האגודל כאצבע נגדית לשאר האצבעות הוא המאפשר לאדם לתפוס חפצים ולהשתמש בכלים עדינים.

 

 

בחלק ממקרי שש האצבעות הגן האחראי לתופעה זו הוא גן דומיננטי – קרי: לצאצאיו של אדם בעל שש אצבעות יש סיכוי של לפחות 50% לקבל את הגן ולהיות אף הם מרובי אצבעות.

תוכן עניי

תכנים נוספים באותו נושא:

פרשת עקב – והיה העקב למישור והרכסים לבקעה

גובה האדם הוא המרחק מהחלק התחתון של הרגליים עד לקצה הראש, אשר נמדד כאשר האדם עומד זקוף. גובה האדם נמדד בסנטימטרים, או ברגל ואינץ'. לפי ההערכות, גובה האדם מושפע ב-80% מגנטיקה, כשתזונה ומשתנים סביבתיים אחרים אחראים ל-20% הנותרים. בני האדם בעולם הפכו גבוהים יותר בממוצע...

קראו עוד

פרשת ואתחנן – הראש והשתלת שער

ראש הממשלה הראשון שלנו – דוד בן גוריון. היה נוהג לעמוד על ראשו על החול הים הרך משך דקות ארוכות. את התרגיל הזה הוא היה מבצע לאחר אימון הליכה יומי בים וטבילה במים, כשהוא פועל על פי הנחיותיו של ד"ר משה פלדנקרייז, ד"ר לפיזיקה, ממציא שיטת ההתעמלות והריפוי העצמי שקרויה על...

קראו עוד

פרשת שופטים – התשובה המדיצינת

מחליפי ניתוח ניתוח מוגדר כפעולה פולשנית המערבת חתך בעור חדירה אל חלל הגוף ביצוע פעולה מתקנת וסגירת העור. ההתפתחויות הטכנולוגיות פורצות הדרך בתחום הרפואה, מאפשרות כיום לרופאים לטפל במגוון מצבים רפואיים שבעבר דרשו ניתוח באמצעות טיפול תחליפי לא פולשני. מרבית הטיפולים...

קראו עוד

פרשת מסעי – חזק ונתחזק בעד עמנו

חלון הזדמנויות הוא פרק זמן שבמהלכו ניתן לבצע פעולה שתשיג תוצאה רצויה. כאשר "החלון נסגר", התוצאה שצוינה כבר אינה אפשרית. אורכו של החלון עשוי להיות ידוע היטב או ידוע בצורה גרועה, במקרה של מצבי חירום רפואיים או שינויי אקליםבמקרים מסוימים ייתכנו חלונות מרובים שבמהלכם ניתן...

קראו עוד

פרשת מטות – ברית המילה

דיבור הוא תקשורת באמצעות שפה. דיבור נוצר מהרכבת מילים מתוך מבחר רחב של לקסיקון, לפי כללי תחביר קבועים. כל מילה מורכבת מרצף של הגאים מתוך של תנועות ועיצורים שהם היחידות הבסיסיות של השפה המדוברת. עם זאת, בעוד שהשפה היא תנאי הכרחי לקיומו של הדיבור, הדיבור אינו תנאי הכרחי...

קראו עוד

פרשת פנחס – מבצע פנחס

הפרעת התפרצות לסירוגין (IED) מתאפיינת בהתקפי זעם שמתלווים במצוקה נפשית שפוגעת בכל אספקט של חיים. (IED) נחשבת להפרעת שליטה בדחפים והקושי המרכזי הוא לווסת דחפים תוקפניים, מה שמוביל להתקפות זעם חמורות, הרס של רכוש, ונדליזם, או תוקפנות מילולית תכופה. הפרשה נקראת על שמו של...

קראו עוד